Krąg Biblijny Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela i NMP Matki Kościoła w Świdniku

Ewangelia według św. Jana – Rozdział IX

Jezus uzdrawia

Opis uzdrowienia niewidomego od urodzenia- J 9,1 jest pełne symboliki. Jezus potwierdza Swoje pochodzenie i misję-„Potrzeba nam pełnić dzieła Tego, który Mnie posłał, dopóki jest dzień. Nadchodzi noc, kiedy nikt nie będzie mógł działać” J 9,4. Dokonując uzdrowienia Jezus działa na naturze, nie czyni „magicznych” znaków, ale nakłada błoto na oczy niewidomego, mówi– idź, obmyj się- J 9,6-7. Obmycie nawiązuję do chrztu i włączenia do Kościoła. Niewidomy otrzymuje dwa dary: fizyczny – wzrok i duchowy- wiarę- „On zaś odpowiedział: «Wierzę, Panie!» i oddał Mu pokłon” J 9,38. Człowiek widzi to, co dostępne jest dla oczu, ale Pan Bóg widzi serce.  Potrzebujemy tego Bożego wzroku, aby patrzeć w serce- J 9,2-3. Do wzrastania duchowego potrzebujemy zarówno wzroku i wiary. „Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata»” J 9,5. Wiara to droga, droga podążania za Jezusem, który jest Światłością. 
„Jezus rzekł: «Przyszedłem na ten świat, aby przeprowadzić sąd, aby ci, którzy nie widzą, przejrzeli, a ci, którzy widzą stali się niewidomymi»” J 9,39. Określenie ci, którzy widzą stali się niewidomymi odnosi się do faryzeuszy i tych, którzy uważają, że „wiedzą wszystko”, ale w rzeczywistości są duchowo ślepi. Ich pycha i zatwardziałość sprawiają, że nie potrafią zobaczyć w Jezusie Mesjasza. Jezus daje światło tym, którzy Go szukają, a pycha i przekonanie o własnej samowystarczalności mogą prowadzić do duchowej ślepoty.
Prawdziwe „widzenie” to otwarcie się na Bożą prawdę i łaskę. 

Pytania do rozważania

  1. Czy w podobny sposób jak uczniowie pytasz o przyczynę nieszczęść?
  2. Niewidomy był posłuszny Jezusowi. Nie narzekał na nałożenie bota na oczy i konieczność umycia się w sadzawce. Potem nie wstydził się o tym opowiadać. Zrobiłbyś tak samo?
  3. Co miałbyś do powiedzenia na temat Jezusa?
  4. Jak się zachowujesz, gdy spotykasz się z różnorodnymi opiniami? Czy potrafisz spokojnie dyskutować z osobami o innych poglądach?
  5. Czy zdarza ci się z lęku nie przyznać do Jezusa? Co mogłoby Ci grozić za bycie Jego wyznawcą?
  6. Czy jesteś otwarty na zmianę zdania czy raczej uparcie trwasz przy swoim bez względu na argumenty?
  7. Czy patrzysz na świat jako człowiek przemieniony przez Chrystusa?

Słowo

„Jezus usłyszał, że wyrzucili go precz, i spotkawszy go rzekł do niego: «Czy ty wierzysz w Syna Człowieczego?» On odpowiedział: «A któż to jest, Panie, abym w Niego uwierzył?» Rzekł do niego Jezus: «Jest Nim Ten, którego widzisz i który mówi do ciebie». On zaś odpowiedział: «Wierzę, Panie!» i oddał Mu pokłon”. 
J 9, 35-38. 

Dodaj komentarz